JERKY VS. BILTONG

Fitness/Sušené maso/Vše

JERKY VS. BILTONG

Rozdílů mezi biltongem a jerky je mnoho. Ve své podstatě se jedná o jednu a tu samou věc – sušené maso, ale podle způsobu výroby, sušení a kořenění je mezi nimi rozdíl v konečné chuti a vzhledu.

Původ sušeného masa

Prvním rozdílem je již země, ze které druhy sušeného masa pocházejí. Biltong je druh sušeného masa, které má své kořeny v Jižní Africe a hovězí jerky pochází ze Severní a Jižní Ameriky.

Biltong bylo stejně jako jerky vytvořeno za stejným účelem – uchovat maso co nejdéle na dlouhé cesty jako zdroj bílkovin. Biltong je na rozdíl od jerky založen na mnohem více specifičtějším způsobu výroby a receptuře, která je dodržována.

Jerky

Jerky, ve své základní formě, je pouze usušené maso. Nemusí být nijak marinované, solené nebo jinak kořeněné. Musí být pouze usušeno. Většina vyrobeného jerky se ale marinuje –  v solném, octovém, zeleninovém nebo cukrovém roztoku, a poté je ještě dokořeněno dalším kořením. Sušené maso jerky může být usušeno více způsoby – v udírně, troubě, sušičce, na slunci nebo na horkém vzduchu. Způsobů jak se jerky marinuje, koření a suší je mnoho, na způsobu přípravy nezáleží.

Biltong

Na rozdíl od toho biltong musí být sušen horkým vzduchem, zavěšený na hácích a suší se po dobu 3-7 dní. Maso na biltong se nemarinuje, ale polévá octem a solí se. Biltong se často koření koriandrem, jako v naší variantě Zulu biltong – Koriandr, ale používají se i jiné směsi koření, jako například chilli. Sušení horkým vzduchem po dobu 3-7 dní pomáhá masu vyzrát a dodává mu nezaměnitelnou chuť.

Právě doba a způsob sušení je hlavním rozdílem mezi jerky a biltongem. Zatímco biltong se suší 3-7 dní, doba sušení jerky trvá 2-8 hodin. Co se způsobu sušení týče, biltong se suší jako jeden velký kus masa, který je poté rozkrájen do kousků tak akorát na kousání. Jerky se naopak nejdřív krájí na tenké plátky a až potom je sušeno.

Dobrý biltong je posuzován podle kvality masa a chuti jeho vyzrálosti. Ocet a sůl jsou sice používány hlavně jako přírodní konzervanty, ale zároveň sušenému masu dodávají skvělou nezaměnitelnou chuť. Dobré jerky se posuzuje podle zvolené kombinace marinády a koření, právě tato kombinace odlišuje různé značky výrobců hovězího masa jerky.

Zkuste místo jerky biltong

Ať už znáte již dobře známé a zažité jerky, nebojte se vyzkoušet i druhou variantu sušeného masa podle původní africké receptury. Vychutnáte si plnou chuť vyzrálého hovězího masa ve směsi afrického koření. Sušené maso Zulu biltong se hodí buď jako pochoutka k pivu či vínu, ale i jako doplněk stravy při vaší dietě. Díky vysokému obsahu prospěšných bílkovin a nízkého obsahu tuku ho můžete konzumovat neustále a bez výčitek.

Komentáře

  1. Dušan

    Dnes jsem poprvé ochutnal v Pardubicích na výstavě sušené maso Biltong a je skvělé. Hned jsem si zakoupil tři druhy a musím konstatovat že je to návykovější než brambůrky. Dobře vyvážený poměr soli a koření.

  2. Jirka

    Biltong znám ze svých cest, kde jsem se stal na tomto druhu pochutiny lehce závislý. Po návratu, jsem dlouhá léta přemýšlel odkud znovu získat Biltong a loňský Ježíšek mě donesl celé balení, což mě udělalo naprosto spokojeným člověkem 🙂

Zanechte nám komentář